Rozhledna Špulka

Rozhledna Špulka

Rozhodli jsme se, že postupně navštívíme historické a přírodní zajímavosti v našem okolí. Můžete na našem blogu s námi. Berte to ale pouze jako typy. Bude určitě lépe, když vezmete batoh a svačinu a vyrazíte sami. Tedy rozhodně ne sami, ale s kamarády, dětmi anebo láskami. 🙂

 

V samém srdci Posázaví leží naše malá, krásná vesnička Třebešice. Kraj je zde překrásný, hrady a zámky posetý jako drahokamy. Historie na Vás dýchá na každém kroku. Panenská krajina Podblanicka. Kraj rytířů knížete Václava, vévody české země. Pořád ještě spí v tajemné hoře Blaník. Přeji si, aby spali navěky a nebylo třeba jejich pomoci.

 

Jako první navštívili Niky a Honza rozhlednu Špulku. Je od nás z Třebešic co by kamenem dohodil. Pro ještě lepší představu 2,9 km. Rozhledna byla otevřena v roce 2014. Je vystavěna na vrchu Březák ve výšce 532 m. n m. Základní stavební materiály jsou ocel, dřevo a kámen. Špulka měří 30 metrů a na její vrchol vede 151 schodů. Stavba byla provedena dle návrhu Ing. arch. Ivety Torkoniakové.

 

Vyšli jsme z Třebešic a šli rovnou za nosem…

 

Cestou jsme potkali náš čapí páreček. Louka nad Třebešicemi byla čerstvě posekána a tak bohatý „švédský stůl“ si nemohli čápi nechat ujít.

 

Šli jsme cestou necestou …

 

Ještě že tu byl. Cesta nám tak ubíhala, že bychom byli za chvilku v Teplýšovicích 🙂

 

Cestou jsme se osvěžili třešněmi a borůvkami.

 

Cesta pokračovala vzhůru temným lesem.

 

Ptačí stezka nás dovedla až na vrchol kopce Březák. Cestu lemuje 10 ptačích pozorovatelen, na kterých lze určit ptactvo, žijící v okolí rozhledny.

 

Základní kámen byl položen 27.4.2013. Návštěvní doba je březen až listopad neomezeně, květen až září – víkendový prodej suvenýrů a občerstvení. Prosinec až únor je otevřeno pouze při konání kulturních akcí kvůli bezpečnosti. Vstupné dobrovolné do kasičky umístěné pod rozhlednou.

 

 

Konečně vrcholové foto. Už se moc těšíme až si dáme dole v občerstvení pivo. Ale řekli jsme si, že nejdříve vystoupáme těch 151 schodů. O to více nám bude chutnat. Inu jak se říká, nejdřív práce a potom zábava…

 

 

Tak ještě jeden pohled do kraje a rychle dolů…

 

 

No tohle! Občerstvení mezitím zavřelo. 🙁  Někdy asi přísloví neplatí.

 

Ale stejně to byl krásný výlet. Na shledanou a ahoj někdy příště! Už teď se moc těším!

text: Eliška     fotky: Niky

 

 

No Comments

Post a Comment