Klasicistní konírna | Zámek Třebešice
V průběhu léta 2012 bylo započato s obnovou poslední chátrající budovy v areálu třebešického zámku - klasicistní konírnou.
Klasicistní konírna, zámek Třebešice
22332
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-22332,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

Klasicistní konírna

Nejdelší budova zámeckého komplexu

 

Klasicistní chlév, dříve patrně konírna, patřil k nejvíce ohroženým budovám zámeckého areálu. Přestože ještě v 80. letech byl využíván, v roce 2009 stál skutečně téměř před zánikem. Krov byl částečně zřícený, stejně jako dvě klenební žebra spolu s dvěma klenbami. Přitom se budova bránila statusem kulturní památky, bohužel, pouze na papíře. Krátký čas jsme se zaobírali myšlenkou udělat z ní “romantickou zříceninu “, ale to bylo myšleno, vzhledem k její dispozici v areálu a historickou hodnotou,  skutečně jen v žertu. Oprava probíhala v letech 2012-2013. Obnovy se dočkaly majestátní opěrné pilíře na východní fasádě, střecha i propadlé pruské klenby. Změnilo se využití objektu z konírny na společensko – kulturní prostory. Také se zde již konalo několikrát předvánoční setkání sousedů nebo výstava betlémů.

Původní žlaby pro dobytek jsme zachovali pro případ, že by se budově vrátilo její původní využití.