Prohlídky zámku a literární večer

Prohlídky zámku a literární večer

V sobotu 15.8. 2020 proběhl na zámku Třebešice již pátý ročník literárního večera. Z knihy "Moga" nám předčítal Pavel Hoza a jednotlivé úryvky knihy autenticky dokresloval samotný autor, kurdský lékař Jakub Nabi. Kniha má silný příběh a rozhodně Vám doporučujeme přečíst si ji. Podzim nám dává na četbu knih prostor, tak ho využijme.

Literárnímu večeru předcházely komentované prohlídky zámkem. Návštěvníky jsme provedli zrekonstruovanými interiéry zámku. Ti, kteří dorazili, byli jedni z prvních, jenž viděli Rytířský sál v plné své kráse. Rekonstrukce Rytířského sálu probíhala poslední dva roky a bez významné podpory Ministerstva kultury, Programu záchrany architektonického dědictví, by tato obnova nebyla možná. Děkujeme za pomoc dát tento krásný prostor opět dohromady.

Na zdech Rytířského sálu jste mohli spatřit takzvaná chiaroscura s motivy antické architektury a postav. Tato malířské technika využívá kontrastů světla a stínu.

Na komentované prohlídky zámku dorazilo přes šedesát lidí, kteří viděli obnovené interiéry prvního patra zámku. Máme velikou radost, že se zámek mohl otevřít veřejnosti a opět ožil!

Literární večer měl také veliký úspěch a my se už nyní těšíme na další ročník. Co myslíte, jaký autor nás navštíví příští rok v srpnu?

A na závěr citát od rumunského básníka Valeria Butulesca.

„Na podzim čápi odlétají, a děti se přesto rodí dál.“

..tak zase někdy příště.

N.

No Comments

Post a Comment