Proč sbíráme betlémy

Proč sbíráme betlémy

Vánoční výstava betlémů a sáněk nás čeká letos již popáté. Předchází ji náročné, avšak zábavné a Vánocemi vonící přípravy. Nasbírat mech, sehnat kupy chvojí, hezkou jedličku, opatrně vyndat desítky betlémů z krabic a nainstalovat je tak, aby vše ladilo, uvařit a ochutnat svařák (má oblíbená činnost), vylepit plakáty po okolních vsích, městech a školách (mamuši zásluha). A pak přijde první výstavní den a my nedočkavě čekáme v konírně, až uvidíme první návštěvníky 🙂 .

Tato fotka je z vánoční výstavy před dvěma lety, tenkrát jsme výstavu rozšířili i o sbírku sáněk. Každý rok se snažíme výstavu něčím ozvláštnit. Tak třeba letos si můžete projít celé spodní patro zámku, kde budou rozmístěné betlémy, které nám věnovaly děti ze ZŠ Teplýšovice a ZŠ Divišov.

Říkám si, že bych Vám možná mohla prozradit, proč jsme se před pěti lety rozhodli začít s vánočními výstavami. Celé to vzniklo vlastně už daleko dříve. Já a moji bráchové jsme jako malé děti dávaly mamince pod stromeček ručně vyráběné betlémy. Zpětně, když se na ně dívám, divím se, že z nich měla takovou radost. Věřím ale, že to jednoho dne pochopím, až dostanu ty své.

A tak se nám doma betlémy kupily a kupily. A pak nás napadlo, proč je nevystavit na adventním setkání sousedů, které bylo při kolaudaci konírny v roce 2013, aspoň navodí trochu té vánoční atmosféry. Během roku 2014 už začala mamka kupovat další betlémy na aukru, po bazarech a vetešnictvích. A tak se naše sbírka rozrostla o nespočet krásných a starých betlémů, mezi mé nejoblíbenější patří ten hrací betlém, ze kterého zní koleda "Tichá noc".

Výstava betlémů a sáněk se stala pro naši rodinu nedílnou součástí časů vánočních. Přijdou sousedé, přijedou kamarádi, sejdou se příbuzní a to jsou pro nás Vánoce.

Letos můžete dorazit 9., 15., 16., 22. a 26.12. vždy od 12:00 do 17:00 hodin.

Těšíme se na Vás!

Nikola

No Comments

Post a Comment