Kosatce

Kosatce

Okrasné rostliny, především trvalky, provázejí člověka po celou jeho historii. Záznamy o jejich pěstování v zahradách jsou známé již ze starověku.

.

 

Kromě růží patří k nejdéle pěstovaným okrasným rostlinám pivoňky a samozřejmě také kosatce.

 

„Domácí kosatec nalézá se téměř ve všech zahradách a zhusta roste také na místech travnatých … s listy (květů) podvinutými nebo ohnutými rozličných barev, barvy nebeské, brunátné, bělavé a žluté …“

Tolik Hájkův překlad Matthioliho herbáře, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16 století.

 

Starých odrůd historických kosatců si vážím. Jedná o nenahraditelné historické doklady, součást kulturního dědictví. Obohacovaly životní prostředí našich předků. Ty, které se zachovaly do dnešní doby patří k nejodolnějším odrůdám a dobře rostou i tam, kde moderní velkokvěté kosatce zklamou.

 

Tito praprarodiče dnešních odrůd jsou neprávem opomíjeni. Musíme se zasloužit o to, aby z našich zahrádek a parků nevymizely.

 

Kosatec německý, Iris germanica

 

Pokud máte na zahrádce kosatec, který jste nenalezli v tomto příspěvku, budeme moc rádi, pokud byste nám pomohli rozšířit naší sbírku. Můžete nás, po předchozí telefonické domluvě na čísle 602354467, navštívit. Rádi Vás provedeme zámeckou zahradou. Pokud byste nám sazenici zaslali poštou, výlohy s tímto Vám poukážeme na Váš účet. Moc děkujeme a těšíme se na nové druhy kosatců.

Eliška a Niky

 

Kosatec bezlistý, Iris aphylla L. v zámeckém lesoparku.

 

Kosatec žlutý, Iris pseudacorus, je chráněný.

 

Víte, že darujete-li kosatec, říkáte tím řečí květin " Tiché vody břehy lámou. Pouze ty mi můžeš vrátit klid."

 

A nakonec.

Kosatec, latinsky Iris, symbolizuje dobré zprávy. Je pojmenován po řecké bohyni duhy Iris. Ta byla poslem bohů a na duze cestovala mezi zemí a nebem. Na svatbě se před snoubence sypaly listy kosatce, což mělo zaručit šťastné manželství. K tomu by se tento náš bílý krásně hodil, nemyslíte?

🙂

No Comments

Post a Comment