Zámek Třebešice | Rozhledna Špulka
24018
single,single-post,postid-24018,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.4,vc_responsive
 

Rozhledna Špulka

IMG_0802

Rozhledna Špulka

Rozhodli jsme se, že postupně navštívíme historické a přírodní zajímavosti v našem okolí. Můžete na našem blogu s námi. Berte to ale pouze jako typy. Bude určitě lépe, když vezmete batoh a svačinu a vyrazíte sami. Tedy rozhodně ne sami, ale s kamarády, dětmi anebo láskami. :)

 

IMG_0816

V samém srdci Posázaví leží naše malá, krásná vesnička Třebešice. Kraj je zde překrásný, hrady a zámky posetý jako drahokamy. Historie na Vás dýchá na každém kroku. Panenská krajina Podblanicka. Kraj rytířů knížete Václava, vévody české země. Pořád ještě spí v tajemné hoře Blaník. Přeji si, aby spali navěky a nebylo třeba jejich pomoci.

 

IMG_0801

Jako první navštívili Niky a Honza rozhlednu Špulku. Je od nás z Třebešic co by kamenem dohodil. Pro ještě lepší představu 2,9 km. Rozhledna byla otevřena v roce 2014. Je vystavěna na vrchu Březák ve výšce 532 m. n m. Základní stavební materiály jsou ocel, dřevo a kámen. Špulka měří 30 metrů a na její vrchol vede 151 schodů. Stavba byla provedena dle návrhu Ing. arch. Ivety Torkoniakové.

 

IMG_0787

Vyšli jsme z Třebešic a šli rovnou za nosem…

 

IMG_0760

Cestou jsme potkali náš čapí páreček. Louka nad Třebešicemi byla čerstvě posekána a tak bohatý „švédský stůl“ si nemohli čápi nechat ujít.

 

Šli jsme cestou necestou …

 

IMG_0814

Ještě že tu byl. Cesta nám tak ubíhala, že bychom byli za chvilku v Teplýšovicích :)

 

Cestou jsme se osvěžili třešněmi a borůvkami.

 

IMG_0776

Cesta pokračovala vzhůru temným lesem.

 

Ptačí stezka nás dovedla až na vrchol kopce Březák. Cestu lemuje 10 ptačích pozorovatelen, na kterých lze určit ptactvo, žijící v okolí rozhledny.

 

IMG_0803

Základní kámen byl položen 27.4.2013. Návštěvní doba je březen až listopad neomezeně, květen až září – víkendový prodej suvenýrů a občerstvení. Prosinec až únor je otevřeno pouze při konání kulturních akcí kvůli bezpečnosti. Vstupné dobrovolné do kasičky umístěné pod rozhlednou.

 

 

IMG_0806

Konečně vrcholové foto. Už se moc těšíme až si dáme dole v občerstvení pivo. Ale řekli jsme si, že nejdříve vystoupáme těch 151 schodů. O to více nám bude chutnat. Inu jak se říká, nejdřív práce a potom zábava…

 

 

IMG_0804

Tak ještě jeden pohled do kraje a rychle dolů…

 

 

IMG_0811

No tohle! Občerstvení mezitím zavřelo. :(  Někdy asi přísloví neplatí.

 

IMG_0807

Ale stejně to byl krásný výlet. Na shledanou a ahoj někdy příště! Už teď se moc těším!

Niky

 

 

IMG_0765
Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Napište komentář