Chorvatská blitva

Chorvatská blitva

Blitvu jsme poprvé jedli v Chorvatsku. Je to jistě více než dvacet let. I když jsme se nejprve smáli názvu této přílohy, pravidelně ji vařím i doma. Blitva je vlastně v překladu mangold, zelenina podobná špenátu. S vařeným, šťouchaným bramborem je to výborná, lehká příloha. Hodí se velmi dobře k masu, ale zejména k rybám, olihním a chobotnicím. No a protože zrovna nemám žádné hlavonožce, ani jinou podobnou havěť, budeme mít dnes blitvu s roštěnou. To je také moc dobré. Tak pojďme do toho, příprava je jednoduchá!

 

 

Na přípravu blitvy budeme potřebovat asi 1 kg brambor. Jako příloha se počítá cca 20 dkg na osobu, jako hlavní jídlo 25- 35 dkg. Dále mísu čerstvých mangoldových listů. Pokud nemáte mangold, stejně dobře poslouží čerstvé špenátové listy. Z těch jsme vařily naší blitvu my. Špenát jsme dostaly od Honzovy babičky ze zahrádky v Červeném Kostelci. Špenát byl výborný. Prý nevyžaduje ani moc péče. Pokud je tomu skutečně tak, příští rok do toho jdeme taky a určitě si ho vysadíme. 🙂 Již teď se těším na úrodu, protože špenát celá naše rodina miluje. Pokud nemáte babičku, která pěstuje špenát, musíte ho koupit. Mimo sezónu lze použít i sekaný mražený špenát. Dále budeme potřebovat 1/8 másla, může být i olej, 2 větší cibule, česnek kdo má jak rád. Pro nás to znamená celá palice. Dále sůl a trocha pepře.

 

 

V hrnci rozpustíme máslo anebo zahřejeme olej. Oloupané cibule pokrájíme nadrobno a osmažíme až zesklovatí, můžeme i skoro dozlatova. Chvilku před koncem přidáme i nahrubo pokrájený česnek a opečeme spolu s cibulkou. Česnek se krásně rozvoní. Listy špenátu nebo mangoldu pokrájíme také nahrubo, jako na obrázku. Postupně přidáváme k cibulce a česneku a čekáme, až se trochu srazí, abychom mohli přidat další. Aby se nám cibulka s listy nepřipalovala, můžeme ji podlít trochu vodou, nejlépe tou, ve které vaříme brambory. Zmražený sekaný špenát rozmrazíme v misce a i s vodou, kterou pustí přidáme k cibulce s česnekem a dusíme.

 

 

Špenát či mangold dušením velmi ztratí na objemu. Množství, o kterém jsme si mysleli, že se nám prostě nemůže nikdy do hrnce vejít, se srazí v malou hromádku. Listy nemusíme dusit moc dlouho, stačí 5 minut. Rozhodně je nepražíme! Oloupané, pokrájené brambory vaříme ve větším hrnci doměkka. Pokud se mám nechce brambory loupat, můžeme je uvařit i ve slupce. Vždy musí být ale brambora skoro rozvařená, aby šla pěkně rozšťouchat. Když jsou brambory dostatečně uvařené, slijeme z nich vodu. Ne však všechnu. Asi 1/3 vody ponecháme. Brambory, které vaříme ve slupce oloupeme za tepla na vidličce a přidáme asi hrneček horké vody. Brambory rozšťoucháme vařečkou, vidličkou anebo nejlépe šťouchadlem. Tedy pokud takový nástroj vlastníte. Já ano, v dětství nám toto kuchyňský nástroj nahrazoval při hrách na krále a královnu královské žezlo. Pokud tu a tam zůstane větší kousek brambory, je to jedině dobře. Brambory nešťoucháme až na kaši. Nu a nyní již k bramborám přidáme podušené listy špenátu a důkladně promícháme. Osolíme a trochu opepříme. Můžeme přidat ještě trochu másla anebo vody z brambor. Blitva by neměla být suchá.

 

 

Pokud tento recept neznáte, určitě jej zkuste. Jsem přesvědčena,že ten legrační název blitvě taky odpustíte.

A  ještě typ nakonec. Na jaře použijte listy mědvědího česneku. Omládnete o dva roky! 🙂

No Comments

Post a Comment